Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Ahmet Cemal'in Eserleri ve Türkçeye Kazandırdığı Eserler | Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Ahmet Cemal’in Eserleri ve Türkçeye Kazandırdığı Eserler

sosyalbilimler.org olarak Ahmet Cemal‘in kendi eserleri ile Türkçeye kazandırdığı çalışmaları okurlar için bir araya getirdik. 

Derleyen: Hatice Merve Manap
Düzelti, Son Okuma ve Eklemeler: Talha Dereci

Aradığımız Tiyatro / Mitos Boyut Yayınları

“Sanat eseri, duyguların bir içgüdünün kendiliğindenliğiyle aktarılması mıdır, yoksa duyguların belli bir düşüne süzgecinden, geçirilerek imgeye dönüştürülmesi midir?” Ahmet Cemal bu kitabında sanat ile düşünce arasındaki ilişkiyi bu soruyu irdeleyerek araştırıyor.

Kitapta yazarın, sanatın değişik konuları ve özellikle tiyatro sanatı üzerine düşüncelerini içeren yazıları bulunmakta. Tiyatro ve sanatın uygulama ve eğitiminde, “bilmeden” sanatsal yaratının olamayacağını vurgulayan yazar, aradığımız çağdaş tiyatroya ulaşma yollarını da gösteriyor. Yazarın tiyatro sanatı üzerine düşüncelerini içeren yazıları, ülkemizde aradığımız çağdaş tiyatroya ulaşma yollarını gösteriyor; bu yazılar onun uzun hocalık döneminden kişisel tanıklıklarına dayanıyor. Yarının tiyatrosunu yaratmak için bütün sanat dallarıyla tiyatro arasındaki organik ilişkinin ne kadar gerekli olduğunu açıklayan bu yazılar, “sanatçı” olabilmenin koşullarına da açıklık getiriyor.

 

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp Aboneliği

  sosyalbilimler.org ve onun sosyal medya kanallarında paylaşılan içeriklere WhatsApp üzerinden ulaşmak isteyen okurlar için "Sosyal Bilimler WhatsApp Grubu" açılmıştır. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.

Haftalık E-Bülten Aboneliği
sosyalbilimler.org’a Katkıda Bulunabilirsiniz.

sosyalbilimler.org'da editörlük yapabilir, kendi yazılarını yayımlayarak blog yazarımız olabilir veya Türkçe literatüre katkı sağlamak amacıyla çevirmenlik yapabilirsin. Mutlaka ilgi alanına yönelik bir görev vardır. sosyalbilimler.org ekibine katılmak için seni buraya alalım!

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.