Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Şehir Düşüncesine Dair Önemli Kitaplar – I - Sayfa 7 / 11 - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Şehir Düşüncesine Dair Önemli Kitaplar – I

Kent İmgesi / Kevin Lynch

Özellikle sosyal bilimler bağlamında, şehir ve kent düşüncesine dair en önemli kitaplardan biri, işte 1960’lı yıllarda yazılan bu kitap. Çevrenin imgesi (okunaklılık, imgeyi oluşturmak, yapı ve kimlik, imgelenebilirlik), üç şehir (Los Angeles, New Jersey, Boston, ortak noktalar), kent imgesi ve bileşenleri (yollar, kenarlar/sınırlar, bölgeler, düğüm/odak noktaları, işaret öğeleri, öğeler arası ilişkiler, değişken imge, imgenin kalitesi), kent formu (yolların tasarımı, diğer öğelerin tasarımı, formun nitelikleri, bütünü algılamak, metropoliten form, tasarım süreci) gibi konuları ele alan Kevin Lynch, kentin insanı nasıl ve ne tür etkileyebileceğine dair doğrudan halktan aldığı verilerle kentin ne’liğini anlatıyor.

Tanıtım Bülteni: Çoğu zaman, bir kentte yaşamanın aslında bir imgede yaşamak olduğu unutulur. O kentin caddeleri, bulvarları, kıyı şeritleri, tarihi binaları, görkemli köprüleri, alışveriş merkezleri hep bir izlenimi pekiştirir gibidirler. Üstelik bir kenti algılayış zaman içinde olduğu gibi, kişiden kişiye de değişir. Herhalde aynı olduğunu ileri sürebileceğimiz tek şey olsa olsa akla gelen sorulardır: İçinde hareketli bir yaşantının sürdüğü bir kentin yapısı tam olarak ne anlama gelmektedir? Yaşadığımız kente ilişkin edindiğimiz imge hangi duyarlığın ürünüdür? Bir yerde iki kere kaybolmak mümkün müdür? Kişisel tarihimize eşlik eden bir kent tarihinden söz etmek mümkün mü?

Künye: Kevin Lynch, Kent İmgesi, Çev. İrem Başaran, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2016.

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Telegram Aboneliği


sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.

sosyalbilimler.org’a Katkıda Bulunabilirsiniz.

sosyalbilimler.org'da editörlük yapabilir, kendi yazılarını yayımlayarak blog yazarımız olabilir veya Türkçe literatüre katkı sağlamak amacıyla çevirmenlik yapabilirsin. Mutlaka ilgi alanına yönelik bir görev vardır. sosyalbilimler.org ekibine katılmak için seni buraya alalım!

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.