Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Türkiye Klasikleri 13: Prens Sabahattin - Türkiye Nasıl Kurtarılabilir; Dayanak Noktası - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Türkiye Klasikleri 13: Prens Sabahattin – Türkiye Nasıl Kurtarılabilir; Dayanak Noktası

sosyalbilimler.org “Türkiye Klasikleri” başlığı altında, Türkiye’deki sosyal bilimcilerimizin kendi alanlarında vermiş oldukları ve ilgili literatürde birçok akademisyen tarafından derslerde okutulan, üzerine tartışılan, sıklıkla atıfta bulunulan, nesilden nesile aktarılan metinleri okurlarına ulaştırmayı hedefliyor. sosyalbilimler.org, her hafta .pdf formatında bir “klasik” paylaşarak  Türkçe literatürü yaşatmayı ve daha geniş çevrelere ulaştırmayı gaye edinmiştir.

“Sosyal hayatımızın sağlam bir temele dayanmadığını ve bunun nedenini “Science Sociale” çoktan beri bulmuş ve ondan doğan Sosyal Öğretimizin hareket noktası, işte bu ana gerçeğin savunulması olmuştur. Başımızda kopan şu son gürültüden sonra artık herkes görmeye, anlamaya başladı ki, ne özel hayatımız, ne de yönetimsel hayatımız … hiç birinin gerçek bir dayanak noktası yokmuş. Halk, partiler, hükümet… hep temelsiz, köksüz, bütünüyle başıboş bir hayat yaşıyorlar. Bir kasırga ile savrulan yapraklar gibi düştüğümüz boşluklar içinde yapışacak, tutunacak bir yer arıyor; ama hiçbir şey bulamıyoruz. Oysa bizi kurtaracak dayanak, içimizde ve gözümüzün önünde duruyor. Dün, bu kurtuluş yolunu, bu çıkış kapısını göremeyen, görmek istemeyen gözlerimiz, bugün Avrupa’dan kovulduğumuzu, yarın da Asya’ dan kovulacağımızı çok iyi görüyor; ama dayanak noktası üzerinde yine de en küçük bir fikrimiz yok. Yalnız doğru yolda yürüyenler -göğüs gerilecek güçlükler: ne kadar büyük olursa olsun- umutsuzluğu önlerinde değil arkalarında görmeye alışırlar; öyleyse biz de umutsuzluğa kapılmıyor ve dayanak noktasını yeniden göstermeye çalışıyoruz.”

sosyalbilimler.org Türkiye Klasikleri – 13

  • Yazar: Prens Sabahattin
  • Makale Başlığı: Türkiye Nasıl Kurtarılabilir: Dayanak Noktası (Kitap Bölümü)
  • Kaynak: Prens Sabahattin, (1965), Türkiye Nasıl Kurtarılabilir, İstanbul: Elif Yayınları, ss. 31-46
  • Söz konusu makaleyi .pdf formatında indirmek için buraya tıklayınız.

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Telegram Aboneliği


sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.

sosyalbilimler.org’a Katkıda Bulunabilirsiniz.

sosyalbilimler.org'da editörlük yapabilir, kendi yazılarını yayımlayarak blog yazarımız olabilir veya Türkçe literatüre katkı sağlamak amacıyla çevirmenlik yapabilirsin. Mutlaka ilgi alanına yönelik bir görev vardır. sosyalbilimler.org ekibine katılmak için seni buraya alalım!

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.