Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Türkiye Klasikleri 10: Tanıl Bora - Linç Ortamı ve Faşizm Sarkacı - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Türkiye Klasikleri 10: Tanıl Bora – Linç Ortamı ve Faşizm Sarkacı

“Millî refleks” olarak haklılaştınlan reaksiyonların şiddete dökülmesi, linçlere yol açması, Türkiye’de “devlet geleneği” içinde yerleşikleşmiş bir uygulama. Sadece Türkiye’ye özgü değil ama Türkiye’de özellikle öne çıkan bir idare tekniği, bu. “Milletin haklı tepkisi” olarak yorumlanan tepkilerin, karşı konulmaz bir “doğal” refleks olarak görülmesi, bunlara mutlak bir meşruiyet tanınması… Bunlar hukuk tanımaz hale geldiğinde de, o “doğallıktan” ve saiklerinin “asaletinden” dolayı hoş görülebilmesi… 6-7 Eylül olaylarında görebiliriz bu tavrı. 1960-1980 döneminde önce Komünizmle Mücadele Demekleri’nin sonra ülkücülerin “komünist” olarak damgaladıkları her şeye karşı uyguladıkları şiddetin korunup kollanmasında görebiliriz. Sivas-Madımak katliamı­ nın geçiştirilmesinde görebiliriz. Son iki üç yılda çok sayıda linç girişiminin yerel ve merkezî devlet yetkilileri tarafından dehşet verici bir sinizmle “vatandaşlarımız haklı tepkilerini göstermişlerdir” üslûbuyla yorumlanmasında görebiliriz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gece yarısı internet açıklamaları serisinde 8 Haziran 2007’de yayımlanan bildirideki “terör olaylarına karşı, yüce Türk milletinin kitlesel karşı koyma refleksini göstermesi” ibaresi de, sonradan yapılan “şiddetten uzak durulması” tevilini zor kaldıracak çağrışımları davet ediyordu. Hrant Dink cinayetinin de, -İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’m zaten ânında tevessül ettiği üzere-, “millî refleks” gerekçesiyle hoş görülmesinin önündeki ar perdesi, fazla kalın değildir.


Sosyal Bilimler Platformu, Türkiye Klasikleri – 10

  • Yazar: Tanıl Bora
  • Makale Başlığı: Linç Ortamı ve Faşizm Sarkacı
  • Kaynak: Tanıl Bora, (2008), Türkiye’nin Linç Rejimi,  İstanbul: Birikim Yayınları, ss. 31-39
  • Söz konusu makaleyi .pdf formatında indirmek için buraya tıklayınız.

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Telegram Aboneliği


sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.

sosyalbilimler.org’a Katkıda Bulunabilirsiniz.

sosyalbilimler.org'da editörlük yapabilir, kendi yazılarını yayımlayarak blog yazarımız olabilir veya Türkçe literatüre katkı sağlamak amacıyla çevirmenlik yapabilirsin. Mutlaka ilgi alanına yönelik bir görev vardır. sosyalbilimler.org ekibine katılmak için seni buraya alalım!

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.