Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Türkiye Klasikleri 7: Doğan Özlem - Tarih, Bilim ve İnanç | Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Türkiye Klasikleri 7: Doğan Özlem – Tarih, Bilim ve İnanç

Doğan Özlem: “Bu bildiride, bildirinin başlığında geçen kavramlar başta olmak üzere, bazı temel felsefe kavramları üstüne belirlemeler yaptıktan sonra, aralarındaki bağıntıyı “tarihsellik” zemininde kurmak ve sonuçta tarihselci bakış açısı içinde bilincin tarihselliğine, felsefi bilincin ise bilincin tarihselliğinin bilinci olduğuna işaret etmeye çalışacağım. Felsefede 30 yıla yakın bir süredir üzerinde çalışmakta olduğum temel problematiğimin kapsamı içinde yer alan bildirimin konusunu, telif ve çeviri çalışmalarımdan küçük bir derleme sunmak suretiyle işleyeceğim.”

Söz konusu bildiri metni Doğan Özlem tarafından “Felsefe ve Bilinç” konulu  III. Ulusal Felsefe Öğrencileri Kongresi’ne (25-28 Mart 1998, İstanbul) sunulmuştur.

Sosyal Bilimler Platformu, Türkiye Klasikleri – 07

  • Yazar: Doğan Özlem
  • Makale Başlığı: Tarih, Bilim ve İnanç
  • Kaynak: Doğan Özlem, (1999), Siyaset, Bilim ve Tarih Bilinci, İstanbul: İnkılâp Yayınları, ss. 157-175
  • Söz konusu makaleyi .pdf formatında indirmek için buraya tıklayınız.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp Aboneliği

  sosyalbilimler.org ve onun sosyal medya kanallarında paylaşılan içeriklere WhatsApp üzerinden ulaşmak isteyen okurlar için "Sosyal Bilimler WhatsApp Grubu" açılmıştır. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.

Haftalık E-Bülten Aboneliği
sosyalbilimler.org’a Katkıda Bulunabilirsiniz.

sosyalbilimler.org'da editörlük yapabilir, kendi yazılarını yayımlayarak blog yazarımız olabilir veya Türkçe literatüre katkı sağlamak amacıyla çevirmenlik yapabilirsin. Mutlaka ilgi alanına yönelik bir görev vardır. sosyalbilimler.org ekibine katılmak için seni buraya alalım!

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.