Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Psikolojiye Giriş Dersleri - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Psikolojiye Giriş Dersleri

Rüyalarınız ne anlama geliyor? Erkeklerle kadınlar cinsel istek ve arzularının doğası ve yoğunluğu bakımından birbirinden farklı mıdır? Maymunlar işaret dilini öğrenebilirler mi? Neden kendimizden gıdıklanmıyoruz? Bu ders, zihin ve davranışın bilimsel olarak çalışılmasına yönelik olarak sağlayacağı kapsamlı bir bakış ile bunlar gibi birçok soruya yanıt sağlamaya çalışmaktadır. Algı, iletişim, öğrenme, bellek, karar verme, din, ikna, aşk, açlık, sanat, kurgu ve rüyalar gibi birçok konu, bu ders kapsamında incelenmektedir. Böylece, bu dersle, zihnin bu niteliklerinin, çocuklarda nasıl geliştiğine, insanlar arasında nasıl farklılıklar gösterdiğine, bunların beyinde nasıl organize olduğuna ve yine bunların hastalık ya da yaralanmalar ile nasıl bozulduğuna bakacağız.

TÜBA Açık Ders kapsamında söz konusu videoların, slatların ve sınav soruları ile cevap anahtarların Türkçeye çevirisi: Dr. Hakan Çetinkaya

20 adet dersten oluşan videoların Türkçesini tam metin ve tek dosyada buradan, slaytları buradan ve sınav dökümanlarını buradan indirebilirsiniz.

Paul Bloom, Toronto Üniversitesi’nde Psikoloji Profesörü ve Yale Üniversitesi’nde Brooks ve Suzanne Ragen Psikoloji Emeritus Profesörüdür. Özellikle haz, ahlak, din, kurmaca ve sanat konularına odaklanarak çocukların ve yetişkinlerin dünyayı nasıl anlamlandırdıklarını incelemektedir.

Ders Oturumları

Giriş
Bu Senin Beynin!
Temeller: Freud
Temeller: Skinner
Bebek Olmak Nasıl Bir Şey?: Düşüncenin Gelişimi
Nasıl İletişim Kurarız?: Beyindeki, Ağızdaki ve Ellerdeki Dil
Şimdinin Bilinci, Geçmişin Bilinci: Dil (devam), Görme ve Bellek
Şimdinin Bilinci, Geçmişin Bilinci: Görme ve Bellek (devam)
Evrim, Duygular ve Mantık: Aşk (Konuk konuşmacı: Profesör Peter Salovey)
Evrim, Duygular ve Mantık: Evrim ve Akılcılık
Evrim, Duygular ve Mantık: Duygular, 1. Kısım
Evrim, Duygular ve Mantık: Duygular, 2. Kısım
Neden İnsanlar Farklıdır?
Bizi Güdüleyen Nedir?: Seks
İnsanların Dünyasında Birey Olmak: Ahlak
İnsanların Dünyasında Birey Olmak: Benlik ve Diğerleri, 1. Kısım
İnsanların Dünyasında Birey Olmak: Benlik ve Diğerleri, 2. Kısım
İşler Kötüye Gittiğinde Olanlar: Zihinsel Bozukluklar, 1. Kısım
İşler Yolunda Gitmediğinde Olanlar: Zihinsel Bozukluklar, 2. Kısım
İyi Bir Yaşam: Mutluluk

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Telegram Aboneliği


sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.

sosyalbilimler.org’a Katkıda Bulunabilirsiniz.

sosyalbilimler.org'da editörlük yapabilir, kendi yazılarını yayımlayarak blog yazarımız olabilir veya Türkçe literatüre katkı sağlamak amacıyla çevirmenlik yapabilirsin. Mutlaka ilgi alanına yönelik bir görev vardır. sosyalbilimler.org ekibine katılmak için seni buraya alalım!

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.