Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Bazı İnsanların Kumar Makinelerine Bağlanmalarının Gerçek Nedeni - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Bazı İnsanların Kumar Makinelerine Bağlanmalarının Gerçek Nedeni

Makaleyi PDF Formatında İndir

Seyahat programım trafiğe takılmamak için genellikle saat 03:00’ten önce yola çıkmayı gerektirir. Bu saatlerde otoyollar boş olmasına rağmen yol kenarındaki bazı müesseseler öyle değildir. Kahve için bir gazinoda dursam dışarıdaki ıssız muhitin tam aksine, her kesimden insanla dolu, kalabalık, iyi aydınlatılmış bir mekâna adım atarım. Hareketli müzik, kumar makinelerinin zilleri ve ıslıklarıyla yarışır, fakat kimse bunu fark eder gibi görünmez. Ne de birbirlerini fark ederler; onlar birlikte yalnızlar, kendi şahsi ekranlarına sabitlenip parlak renkli meyvelerin yanıp sönen ışıklarını ve bulanıklığını, dolar işaretlerini ve eş zamanlı, kişisel şans oyunları boyunca dönüp duran diğer nesneleri izlerler.

Gecenin ortasında, ailelerinden uzakta burada ne yapıyorlar? Yapılan bir araştırma potansiyel bir cevap sağlamakta ve bunun para ile bir ilgisi yok.

Kumar ve Sosyalleşme

Kumar, kamuoyuna açık pek çok sosyal aktivite ve boş zaman faaliyetinden biridir. Kumarın bazı türleri, Powerball büyük ikramiyesi zamanı yeniden geldiğinde çalışanların bir para havuzuna dolarlarını yatırmak için koşuştururken işyeri koridorları ve dinlenme odalarındaki heyecan fırtınası ile açıkça görüldüğü üzere, sosyalleşmeyi gerektirir. Diğer mekânlarda, saf oyun aşkları ile motive olan sporseverler, oyuncular ve takımlar üzerine bahse girmek için bir araya gelir.

Birçok halka açık etkinlik kumarı eğlence ile birleştirir. Kentucky at yarışı sezonunun açılış günü, en acayip şapka yarışını önemli bir öge olarak barındırır, Kentucky Derbisi’nde bir tür viski kokteyli olan Mint Julep ilginin odağı olur ve benzer şekilde, pek çok katılımcı için, asıl önemli olan kumar değil, diğer insanlarla tanışıp konuşmaktır.

Gazinolarda dahi çoğu oyuncu diğer insanlarla bir araya gelebileceği bir poker ya da barbut masasına oturmanın sosyal yönünü sever ve para kazanma ihtimali artı getirilerden yalnızca biridir. Halbuki diğerleri için kumar bağımlılık yapıcıdır. Bunların bazıları büyük ikramiyeyi gerçekten kazanacaklarına dair yanlış bir inanca sahip. Diğerleri ise paraya değil keyif almaya odaklanır.

Kendi Kendine Tedavi Yöntemi Olarak Kumar Makineleri

Kumar makineleri çoğunlukla muhteşem, parlak nesneler olarak sunulurlar. Video oyunlarına benzer şekilde, kumar makineleri yaratıcı, modaya uygun temalar, parlak renkler, yanıp sönen ışıklar ve potansiyel müşterileri ayartmak için dizayn edilmiş bir görüntü ve ses kombinasyonu ile öne çıkarlar.

Bu nedenle, Mike J. Dixon vd. (2019), bir kaçış yöntemi olarak kumar üzerine yaptıkları çalışmaya, bir eğlence biçimi olarak kumar makinelerinin cazibesini ele alarak başladı. Piyangoların aksine, kazanıldığı takdirde sıklıkla dikkat çekici müzikler ve yüksek teknolojili animasyonların eşlik ettiği kumar makinesi ödülleri anında elde edilir. Buna ek olarak, kumar makineleri araştırmacıların işaret ettiği üzere “değişken oranlı pekiştirme tarifesi” nedeniyle yapıları gereği öngörülemezler.

Araştırmacılar, bir etkinliğe kendini tamamen verme hâli olan “kumar makinesi alanı”na giren oyunculara odaklandılar. Çoğu oyuncunun son derece haz verici bulduğu bu durum süresince oyun, oyuncuların farkındalıklarına hükmeder, zamanın farkına varmadan geçmesine neden olur. Pozitif psikolojideki “akış” kavramına benzerliğine rağmen, bazıları için ne yazık ki, kumar makinesinin neden olduğu akış, zaman yönetimi ve maddi kayıp açısından çoğunlukla negatif sonuçlar doğurur.

Kumar Makinelerinin Cazibesi: Depresyon ve Karanlık Akış

Dixon vd., kumar makinesi oynamaya tamamen kendini kaptırma, yaşamdaki diğer her şeyi unutma olgusunu “karanlık akış” olarak bilinen bir durum ile tanımlıyorlar. Araştırmacılar, yapılan işe kendini tamamen verme halinin genellikle planlanandan daha fazla para harcama gibi “karanlık” sonuçlara sürüklediğine işaret ediyor. Oysaki, çalışmada oyun esnasında karanlık akış pozitif duygulanımla ilişkilendirildi.

129 kumar oyuncusunu değerlendiren araştırmacılar kumar ile ilişkili olmayan bilinçli farkındalık problemlerinin problemli kumar oynama, depresyon ve kumar oynarken deneyimlenen karanlık akış ile pozitif yönde ilişkili olduğunu keşfettiler. Özellikle günlük yaşamda anlamlı düzeyde depresyon belirtileri gösteren insanlar için, kumar oynarken karanlık akış pozitif duygulanım artışına yol açtı. Bu durum bir kaçış aracı olarak kumar makinelerinin cazibesini açıklıyor. Buna bağlı olarak, kumar problemi depresyon ve karanlık akışın ortak etkisi ile yordandı.

Sağlıklı Alternatifler

Kendinizi gecenin bir yarısı bir oda dolusu yabancının arasında bir gazinoda yalnız otururken buluyorsanız bu araştırma sizi motivasyonunuz ve duygu durumunuz arasında bir sorgulamaya sevk edebilir. Çünkü, bazı insanlar için, kumar makinesi eğlenceden ziyade kaçış anlamına gelir. Bu insanlar için altta yatan belirtilere dair yardım almak uygun olacaktır. Depresyondan muzdarip iseniz çeşitli alternatif çıkış yollarını ve duygu durumunuzu iyileştirebilmeniz için tasarlanmış daha sağlıklı seçenekleri göz önüne alın, sevdiklerinizle vakit geçirin ve paranızı biriktirin.

This article was originally published at Psychology Today.

Çeviri: Fatma Nur Dolu
Sosyal Bilimler / Çevirmen
fatma.nur.dolu@sosyalbilimler.org

Kaynak: Wendy L. Patrick / Link

Kapak Fotoğrafı:
Santi Visalli, Slot Machines At MGM, 1996

Kaynakça

Dixon, Mike J., Jeffrey Gutierrez, Madison Stange, Chanel J. Larche, Candice Graydon, Sonia Vintan, and Tyler B. Kruger. 2019. “Mindfulness Problems and Depression Symptoms in Everyday Life Predict Dark Flow During Slots Play: Implications for Gambling as a Form of Escape.” Psychology of Addictive Behaviors. 33 (1): 81–90.


YASAL UYARI

Yayımlanan bu yazı Türkçeye yabancı dilden sosyalbilimler.org çevirmenleri tarafından çevrilmiştir. Söz konusu metin, izin alınmadan başka bir web sitesinde ya da mecrada kısmen veya tamamen yayımlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz, içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Aksi taktirde bir hak ihlali söz konusu olduğunda; sosyalbilimler.org, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Ancak yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Her türlü alıntı (her müstakil yazı için) 200 kelime ile sınırlıdır. Alıntı yapılan metin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bu metinde yer alan görüşler yazara aittir ve sosyalbilimler.org’un editöryal politikasını yansıtmayabilir.

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Telegram Aboneliği


sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.

sosyalbilimler.org’a Katkıda Bulunabilirsiniz.

sosyalbilimler.org'da editörlük yapabilir, kendi yazılarını yayımlayarak blog yazarımız olabilir veya Türkçe literatüre katkı sağlamak amacıyla çevirmenlik yapabilirsin. Mutlaka ilgi alanına yönelik bir görev vardır. sosyalbilimler.org ekibine katılmak için seni buraya alalım!

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.