Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Af Örgütü Raporu: Bir Umutsuzluk Modeli; AB-Türkiye Anlaşmasının İnsan Haklarına Etkisi - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Af Örgütü Raporu: Bir Umutsuzluk Modeli; AB-Türkiye Anlaşmasının İnsan Haklarına Etkisi

İnsan hakları üzerine küresel çapta çalışmalar yürüten Uluslararası Af Örgütü, AB-Türkiye anlaşmasından yaklaşık bir yıl sonra Yunan adalarında mahsur kalan binlerce mülteci ve sığınmacının yaşadığı insan hakkı ihlallerini belgeleyen bir rapor yayımladı.

Mart 2016 ve Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen masa başı ve saha araştırması verilerine dayandırılan ve ‘Bir Umutsuzluk Modeli: AB-Türkiye Anlaşması’ başlığıyla yayımlanan raporda, sığınmacıların uluslararası hukuk çerçevesinde tanınan haklarının açık bir ihlalini teşkil edecek şekilde hukuka aykırı olarak Türkiye’ye geri gönderildikleri belgelenmektedir.

Rapora göre geçtiğimiz yılın Mart ayında üzerinde uzlaşmaya varılan AB-Türkiye anlaşması, hedeflendiği gibi mülteci ve göçmenlerin geçişlerini yavaşlatmıştır. Ancak bu, Avrupa’nın mültecilerin korunmasındaki temel ilkelere riayet etmedeki taahhüdü tutmaması ile Yunan adalarında sıkışıp kalan on binlerce insanın yaşamları pahasına gerçekleştirilebilmiştir.

Yaşanmakta olan ve gereken önlemlerin alınmaması durumda gelecekte de devam etmesi muhtemel hak ihlallerine dikkat çeken rapor, Yunan Hükümeti ve AB yanı sıra diğer üye devletlere yönelik birtakım tavsiyeler içermektedir.

Söz konusu rapora buradan ulaşılabilir.

Tolga Yaz
Sosyal Bilimler Platformu, Rapor Editörü
t.yaz@sosyalbilimler.org

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Telegram Aboneliği


sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.

sosyalbilimler.org’a Katkıda Bulunabilirsiniz.

sosyalbilimler.org'da editörlük yapabilir, kendi yazılarını yayımlayarak blog yazarımız olabilir veya Türkçe literatüre katkı sağlamak amacıyla çevirmenlik yapabilirsin. Mutlaka ilgi alanına yönelik bir görev vardır. sosyalbilimler.org ekibine katılmak için seni buraya alalım!

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.