Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Yeni Muhafazakâr Tehdit: Doğu Avrupa'dan Ortadoğu'ya Washington'ın Üstünlük Savaşı - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Yeni Muhafazakâr Tehdit: Doğu Avrupa’dan Ortadoğu’ya Washington’ın Üstünlük Savaşı

Yakın dönem içerisinde dünyada gerçekleşen politik ve ekonomik gelişmeleri ne kadar sağlıklı ve doğru yorumlayabiliyoruz dersiniz? Kaos ortamının son bulmadığı Orta Doğu, dünyada giderek yükselen ve önüne geçilemeyen terör eylemleri, “Arap Baharı”, Ukrayna krizi, “Charlie Hebdo Katliamı”, Suriye krizi, Rusya ambargosu, Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu siyasal krizler… Bu olaylar ve daha fazlasının okunması, doğru yorumlanması ve anlaşılır bir dille anlatılması ne kadar mümkün ya da biz sıradan insanlar için mümkün mü? Elbette tüm dünyada olan olayların birbiriyle bir bağıntısı var diyemeyiz. Paul Craig Roberts de bunu demiyor zaten. Son dönem olaylarını uzman bir bakış açısıyla değerlendirip daha anlaşılır kılmanın yollarını arıyor ve önümüzdeki süreçte bizleri neler beklediği konusunda bir rehber sunuyor. Bu rehberin adı da Yeni Muhafazakâr Tehdit.

Kitabımız, Roberts’ın çeşitli haber gazeteleri ve sitelerinde yayımladığı köşe yazılarının bir derlemesi. Gün gün ilerleyen bir içerikle bize dünyada meydana gelen siyasi ve ekonomik gelişmelerin bağıntısını sunuyor. ABD’nin Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrası, yeni dünya düzenini oluşturma çabasında gezegenimizi sürüklediği bataklığı tüm çıplaklığıyla anlatıyor. Yakın dönemde hepimizin şahitlik ettiği krizlerin altındaki sebepleri ve bu krizlere sebebiyet veren gizli ellerin kimler tarafından yönetildiğini bir bir, sırasıyla ifade ediyor.

yeni-muhafazakar-tehdit_2016_1b_kpkBirleşik Devletler ve Rusya’nın süregelen soğuk savaşı adeta bir satranç tahtasındaki hamleleri andırıyor. Kurulan yeni dünya düzeninde, taraflarını seçen ülkelerin başlarına gelen krizler, savaşlar, katliamlar, terör eylemleri… Dünyanın içine çekildiği bu kaos ve savaş ortamının sorumlusu olarak açık açık bir güçler savaşını gösteriyor yazarımız. Ortadoğu politikasının bozulmaması için elinden geleni yapan bir ABD, karşısında sağlam bir Rusya bulunmaması için, Rusya’yı ekonomik ambargoya zorlayacak hamleleri yapıyor: Rusya’nın Fransa ile yakınlaşması sonrası hem Rusya’da hem de Fransa’da krizler doğuyor: Fransa’da terör eylemleri ve Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi nihayetinde Ukrayna krizi. Rusya’nın bu hamleler karşısında sessiz kalmayışının en önemli göstergesi ise ABD’nin karşı çıktığı Suriye operasyonları…

Birbirine çok uzak dursalar bile, arkasındaki siyasi ve ekonomik süreçleri okuyunca aydınlığa kavuşacağınız birçok konu ve problem Roberts, tarafından gün gün gelişmeler etrafında aydınlığa kavuşturuluyor. Yakın coğrafyamızda meydana gelen ve gelmeye devam edeceği kolaylıkla okunabilen bu süreç, bizleri karamsarlığa itmekle beraber nasıl bir dünya düzeni içerisinde konumlandırılmaya çalışıldığımızla alakalı da bizlere fikirler sunuyor.

Politik ve ekonomik içeriği, savaş ve terör olaylarının analizlerini kapsamasına rağmen Yeni Muhafazakâr Tehdit kolay okunan ve kaynak teşkil eden bir kitap. Yazarının zamanında Birleşik Devletler içerisinde bürokrat olması, bunun yanında tecrübeli bir gazeteci kimliği taşıması, kitabın tercih edilmesi açısından önemli bir etken olacaktır düşüncesindeyim. Say Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alan kitabımız, ufuk açacak cinsten.

Caner Almaz, twitter.com/cnralmz

  • Yeni Muhafazakâr Tehdit: Doğu Avrupa’dan Ortadoğu’ya Washington’ın Üstünlük Savaşı, Paul Craig Roberts
  • Çevirmen: Zeynep Anlı
  • Say Yayınları — Ağustos 2016
  • 592 Sayfa
  • ISBN: 9786050205282

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Telegram Aboneliği


sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.

sosyalbilimler.org’a Katkıda Bulunabilirsiniz.

sosyalbilimler.org'da editörlük yapabilir, kendi yazılarını yayımlayarak blog yazarımız olabilir veya Türkçe literatüre katkı sağlamak amacıyla çevirmenlik yapabilirsin. Mutlaka ilgi alanına yönelik bir görev vardır. sosyalbilimler.org ekibine katılmak için seni buraya alalım!

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.