Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Pierre Bourdieu’nun Türkçe’ye Kazandırılan Kitapları - Sayfa 2 / 19 - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Pierre Bourdieu’nun Türkçe’ye Kazandırılan Kitapları

Ayrım: Beğeni Yargısının Toplumsal Eleştirisi / Heretik Yayıncılık

Ayrım Fransa’da 1979’da basıldı. 1984’te yayımlanan İngilizce çevirisiyle etkisi hızla yayıldı (Bourdieu’nün İngilizce konuşan sosyal bilim dünyasında biriktirdiği itibarıo temeli bize göre bu kitaptır) ve özellikle kültür sosyolojisi ile sınıf çalışmalarının kesişimindeki literatürün etrafından dolanılınası imkansız bir klasiği haline geldi. Bugün sadece sosyolojide değil, ilgili diğer disiplinlerde de, kültürel tüketimin insanlar arasında ne tür hiyerarşiler, farklar ve mesafeler yarattığını çalışan bir araştırmacının bir şekilde hesaplaşması gereken kanonik bir araştırma raporu oldu.” — Güney Çeğin ve Emrah Göker, Takdim’den.

Pierre Bourdieu’nün Fransa’da 1979’da yayınlanan ve çok kapsamlı gözlem verilerine dayanan temel çalışması Ayrım kuşkusuz ki günümüz sosyal bilimler alanı açısından çağdaş bir klasik niteliğinde. Sınıfsal perspektif ile kültürel analizi bir araya getiren ve sınıfsal tahakkümün kültürel mekanizmalarını ifşaya soyunan eserin ayırt edici vasfı, sınıf mücadelesinin gizil bir boyutuna, kültürel tüketimin çok değişkenli ve müphem karakterine odaklanması. Bu sayede Bourdieu, en yoğun olarak Kant’tan bu yana felsefe tarihinin en muamma sorularından birine, beğeni yargısının kökeni ve işleyişi sorusuna sosyo-tarihsel ve ampirik bir cevap vermeye çalışıyor. Ayrım bu özelliklerinin yanında Bourdieu’nün merkezi kavramlarının (alan, habitus ve sermaye) kullanımının paradigmatik bir resmi de ayrıca. Muradımız, Bourdieu’nün tilmizi L. Wacquant’ın deyişiyle sınıf incelemeleri açısından “Kopernik devrimi tadındaki” bu çalışmanın yayınlanmasının, Türkiye sosyal bilimler alanındaki sınıf incelemeleri sahasına yeni bir soluk getirmesi.

  • Eserin Orijinaldeki Telif Tarihi: 1979
  • Türkçe’ye İlk Çevrildiği Tarih: 2015
  • İlk Yayınevi: Heretik Yayıncılık
  • Çevirmen: Derya Fırat Şannan, Ayşe Günce Berkkurt

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.