Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Pierre Bourdieu’nun Türkçe’ye Kazandırılan Kitapları - Sayfa 3 / 19 - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Pierre Bourdieu’nun Türkçe’ye Kazandırılan Kitapları

Bekarlar Balosu / Dost Kitabevi

“Bir adım: Bir genç kız bekarlar köşesine doğru ilerler ve aralarından birini dansa davet eder. Delikanlı direnir, çekingen ama hoşnuttur. Biraz da yaşlıların tarım bayramında dans ederken yaptıkları gibi, beceriksizliğini ve kabalığını mahsus vurgulayarak şöyle bir tur atar ve arkadaşlarına göz kırpar. Dans bittiğinde oturacak ve bir daha dans etmeyecektir. “Bu, diyorlar bana, An…’ın (büyük bir mülk sahibi) oğlu; onu çağıran kız komşusu. Hoşlansın diye bir tur dansa kaldırdı.” Her şey düzene giriyor. Gece yansına kadar, pek konuşmadan ışığın altında, balonun gürültüsü içinde, bakışlan ulaşılamaz kızlann üzerinde, orada duracaklar. Daha sonra hanın salonuna gidecek ve karşı karşıya oturup içecekler. Yan tarafta orkestra twist ve çaça çalarken uyumsuz ezgileri sesleri çıktığınca uzatarak avazlan çıktığı kadar eski Beam türküleri söyleyecekler. Ve gecenin sonunda, ikili ya da üçlü gruplar halinde, ırak çiftliklerine doğru uzaklaşacaklar.”

Bourdieu bu üç. Makalesinde kırsal toplumda evlilik konusunu temel alarak bir bakıma Hüzünlü Dönenceler’i tersten yazıyor: “İnsani şeyler söz konusu olduğunda, nesneyi tanımada kaydedilen ilerlemeler aynı zamanda tanımaya çalışan özneyi tanımamızı sağlayan ilerlemelerdir.” Kültür tarihine yapılan bu katkı, Michel de Certeau’nun yine “Cultura” dizisinden yayımlanan Gündelik Hayatın Keşfi adlı çalışmasıyla birlikte okuduğunda, sosyal bilimler kuramı ve uygulamalarında 60’lardan günümüze kadar kaydedilen aşamaları ilginç çakışmalarla gözler önüne seriyor.

  • Eserin Orijinaldeki Telif Tarihi: 2002
  • Türkçe’ye İlk Çevrildiği Tarih: 2010
  • İlk Yayınevi: Dost Kitabevi
  • Çevirmen: Çağrı Eroğlu

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.