Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Pierre Bourdieu’nun Türkçe’ye Kazandırılan Kitapları - Sayfa 17 / 19 - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Pierre Bourdieu’nun Türkçe’ye Kazandırılan Kitapları

Televizyon Üzerine / YKY

“Pierre Bourdieu’nün Aralık 1996’da yayımlanan bu kitabı, Fransa’ da, ve hedeflediği çevrelerde, sözcüğün tam anlamıyla kıyamet kopardı. Kitabın adının da söylediği gibi, hedef aldıgı inceleme alanı medya dünyasıydı, ama hedefi, hedef tahtasına astığı şey, medya ve mensuplan değildi. Yine de, insanlar (kimi gazeteciler, TV programcıları, sunucular, TV’nin asla vazgeçemediği ve vazgeçemeyeceği “fast-thinker”lar) hop oturup hop kalkblar. Konu somut bir özne olunca ve de bu özne medya olunca, bu doğaldı! Ancak -okundukta görülecektir- bu küçük kitap, bütün “modern toplumlar”daki medya organlarının, kimi zaman “tencere dibin kara … ” üslubuyla birbirlerine yönelttikleri eleştirilerde kimi zaman -son derece ikincil konular vesilesiyle-, güya kendilerini yargılarken, kamuya dayattıkları “çifte standartlı” hakemliği bizzat aklamaya soyundukları özeleştirilerde dile gelen söylemi, hiç mi hiç kale almamaktadır. Bunların arkasında ve ötesinde, medyayı, eşitlikçi ve özgürliikçü bir siyasal düzen için en büyük tehlike haline getiren mekanizmayı, bu mekanizmanın oluşumunu ve etkilerini gözler önüne sermektedir.” — Turhan Ilgaz

Kitabın konusu medya dünyasıdır. Kitap, bütün modern toplumlardaki medya organlarının eşitlikçi ve özgürlükçü bir siyasal düzen için en büyük tehlike haline getiren mekanizmayı, bu mekanizmanın oluşumunu ve etkilerini gözler önüne sermektedir.

  • Eserin Orijinaldeki Telif Tarihi: 1996
  • Türkçe’ye İlk Çevrildiği Tarih: 1997
  • İlk Yayınevi: YKY
  • Çevirmen: Turhan Ilgaz

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.