Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Pasajlar Dergisi'nden Immanuel Kant Özel Sayısı - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Pasajlar Dergisi’nden Immanuel Kant Özel Sayısı

Doğu Batı Yayınları bünyesindeki dört aylık hakemli dergi Pasajlar Sosyal Bilimler Dergisi‘nin altıncı sayısı ❝Immanuel Kant❞ temasıyla yayımlandı. Genel yayın yönetmenliğini Talha Dereci, sayı editörlüğünü Çetin Türkyılmaz’ın yaptığı sayıda Türkiye’de Kant üzerine çalışan birçok önemli isim hem hakemlik-bilim kurulu üyeliği yaptı hem de çalışmalarıyla sayıya katkıda bulundular.

Genel yayın yönetmeni ile sayı editörünün takdim metinlerini tam metin olarak, diğer çalışmaları da kısmî metin olarak okumak ve diğer detaylar için derginin resmi sitesindeki ilgili bölüm buradan incelenebilir.

Sayıda Yer Makaleler

Kubilay Hoşgör
Saf Aklın Eleştirisi ve Metafizik Problemi

Selda Salman
Saf Aklın Eleştirisi’nin Birinci (A) ve İkinci (B) Basımları Arasındaki Fark ve Hayalgücü Yetisi Bağlamında Sonuçları

Harun Tepe
Kant Etiğinde “Aklın Olgusu”

Çetin Türkyılmaz
Kant ve Eskiler: “Kendinden Memnun Olma” Kavramı Çerçevesinde Kant’ın Stoacı Tavrı Üzerine

Fatma Berfu Kutlu
Kant Estetiğinde Beğeni ve Beğeni Yargıları

Gönenç Özdem Bacak
Kant’ın Ortak Duyu Kavramının Çağdaş Okuması: Toplum mu Topluluk mu?

Mehmet Barış Albayrak
Ne Umabilirim? Opus postumum Işığında Yeni Bir Değerlendirme

Özlem Duva
Kant’ın Kozmopolitanizminin Antropolojik Kökenleri

Hakan Çörekçioğlu
İnsan Güvenliğini Kant’la Düşünmek

Fulya Aksu Ereker & Utku Özer
Savaşlarla İlerleyen Tarih: Immanuel Kant’ın Tarih Felsefesi ve Haklı Savaş

Umut Eldem
Kant’ın Pedagojik İlkeleri: Ahlak Eğitimi ve Eleştiri

Bedirhan Erdem
Kant’ın Gölgesi Üzerine: Ceza Hukukunda Suçun ve Suç ile Ceza Arasındaki İlişkinin Tanımlamasında Kant’ın Etkisi

Emine Aydoğan
Transhümanizmin Kantçı Temelleri: Bir Proto-Transhümanist Olarak Immanuel Kant

Immanuel Kant
Düşüncede Yönünü Bulmak Ne Demektir?

Immanuel Kant
İnsan Sevgisi Sebebiyle Yalan Söylemenin Sözde Hakkı Üzerine

Sayıdaki Kurullar

Sayı Bilim Kurulu: Ahmet Ayhan Çitil, Betül Çotuksöken, Hakan Çörekçioğlu, Doğan Göçmen, Hasan Bülent Gözkân, Mehmet Günenç, Abdullah Kaygı, Taşkıner Ketenci, Kaan H. Ökten, Nebil Reyhani, Harun Tepe, Lale Levin Basut, Elif Çırakman, Özlem Duva Kaya, Aliye Karabük Kovanlıkaya, Toros Güneş Esgün, Saniye Vatansever.

Sayı Hakem Kurulu: Ahmet Ayhan Çitil, Ahmet Dağ, Aliye Karabük Kovanlıkaya, Ayşe Gül Çıvgın, Berfin Kart, Cengiz İskender Özkan, Cengiz Mesut Tosun, Ceyhun Gürkan, Devrim Kabasakal Badamchi, Doğan Göçmen, Elif Çetinkıran, Elif Çırakman, Erdal Cengiz, Ertuğrul Rufayi Turan, Eylem Yenisoy Şahin, Eyüp Ali Kılıçaslan, Gamze Keskin, Gökçe Çataloluk, Gülriz Uygur, H. Bülent Gözkân, Hakan Çörekçioğlu, Hakan Poyraz, Haluk Erdem, Hamdi Bravo, Harun Tepe, Hasan Aydın, Kubilay Aysevener, Lale Levin Basut, Lokman Çilingir, Mehmet Hilmi Demir, Mehmet Şiray, Melike Molacı, Metin Bal, Muhammed A. Ağcan, Nihal Petek Boyacı Gülenç, Oğun Ürek, Övünç Cengiz, Özlem Duva Kaya, Saniye Vatansever, Selda Salman Sakızlı, Senem Kurtar, Taşkıner Ketenci, Toros Güneş Esgün, Volkan Çifteci, Yavuz Kılıç, Zehragül Aşkın.

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Telegram Aboneliği


sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.

sosyalbilimler.org’a Katkıda Bulunabilirsiniz.

sosyalbilimler.org'da editörlük yapabilir, kendi yazılarını yayımlayarak blog yazarımız olabilir veya Türkçe literatüre katkı sağlamak amacıyla çevirmenlik yapabilirsin. Mutlaka ilgi alanına yönelik bir görev vardır. sosyalbilimler.org ekibine katılmak için seni buraya alalım!

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.