Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

İstatistiklerle Sosyal Bilimler Platformu - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

İstatistiklerle Sosyal Bilimler Platformu

Bu çalışmada, 10 Ağustos 2015’de yayın hayatına başlayan Sosyal Bilimler Platformu’na ait birtakım istatistiki bilgiler paylaşılacak ve bu istatisiklere ilişkin bazı değerlendirmelerde bulunulacaktır. Söz konusu istatistikler Google Analytics ve Facebook Sayfası aracılığıyla elde edilmiştir.

Sosyal Bilimler’in Demografisi

ist-cinsiyet

Google Analytics istatistiklerine bakıldığında, Sosyal Bilimler Platformu’nun takipçilerinin %54,6‘ı kadınlardan oluşurken %45,6‘sı erkeklerden oluşmakta.

ist-yaş

Söz konusu takipçilerin yaş aralığına bakıldığında ise; %24,97‘si 18-24 yaş aralığında, %37,13‘ü 25-34 yaş aralığında, %19,39‘i ise 35-44 yaş aralığında, %8,48‘i 45-54 yaş aralığında, %7,04‘ü 55-64 yaş aralığında ve son olarak %2,98‘i 65 yaş ve üzerinde.

Sosyal Bilimler’in Coğrafyası

ist-ülke

ist-ülke-2

şejir

Site dili Türkçe olan platformun elbette en büyük takipçi kitlesi %80,99 oranı ile Türkiye’den.  Bunu sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda, Almanya ve Rusya gelmekte… Listede yer alan “Not Set” kavramı için buradaki açıklamaya bakabilirsiniz.

Türkiye özeline bakıldığında ilk 10 şehir; İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Bursa, Adana, Antalya, Eskişehir, Kocaeli ve Sakarya’dır.

Takipçi Davranışları

ist-takip

Takipçilerimizin %73.28‘i yeni katılımcı, geriye kalan %26,72‘lik kesim ise siteye birden fazla girerek aktif katılımcı olarak karşımıza çıkmakta.

Platforma Ulaşım Kanalları

ist-alan

Ulaşım kanallarında en üst sırada sosyal medya yer almakta; Facebook ve Twitter hesabımız. 20 Ekim 2015 saat 00:30 itibariyle;

Facebook:

face-ist

Twitter:

twitter

En çok paylaşılan, beğenilen ilk 3 yazı:

1) Norveç’te Bile Olmayan Norveç: Mülteci Krizine Slovaj Žižek Bakışı (Çeviri) | OKU

birinci

2) Türkiye’de Sosyoloji: Olmayan Gelenek – Levent Ünsaldı | OKU

ikinci

3) Toplumun Ortaya Çıkışı ve Kurban’ın Sosyolojisi – Demir Altona | OKU

üçüncü

Sosyal Bilimler Ekibi

Ekibimiz hızla büyümekte. Bu yazının yazıldığı an itibariyle kesinleşmiş ve aktif olan;

 • 8 çevirmen (6 İngilizce, 1 Almanca, 1 Arapça)
 • 6 editör (2 Sosyoloji, 2 Sosyal Politika, 1 Siyaset Bilimi, 1 Edebiyat)
 • 1 redaktör
 • 1 görsel tasarımcı

bulunmakta. Başvurular her daim açık, olabildiğince erken dönüş yapılmaya çalışılıyor. Ayrıca; BAŞVUR

Genel Değerlendirme

 1. Sosyal bilimlerle ilgilenen ve ayrıca bu platformu önemseyip takip eden kadın sosyal bilimcilere teşekkürler. Hem takip anlamında hem de sorumluluk almak için yapılan başvurularda kadınlar daha ön planda.
 2. Tahmin ettiğimiz gibi takipçi kitlemizin ezici çoğunluğu 25-34 yaş arası. Bunu şu şekilde yorumlasak sanırım yanlış olmaz; sosyal bilimlere ilgi duymaya başlamamız belirli bir yaştan (seviye) sonra gerçekleşiyor. 18-24 yaş aralığının muhtemelen yapacağı çok başka işler vardır!
 3. İkinci ayını bitiren platform halen kuruluş aşamasındadır ve bunu anlayışla karşılamak gerekir. Kendi takipçi kitlesini kazanmaya başlamış ve bu kitleden sorumluluk almak isteyen isimler çıkarmıştır. Bu zorlu ve uzun bir süreçtir ve her daim devam edecektir.
 4. Çeviri ve Sosyoloji alanına ilgi diğer alanlara göre daha fazladır. Derdimiz buralardaki yoğunlaşmayı diğer alanlara da dağıtmak suretiyle homojen yapıya ulaşmaktır.
 5. Geçtiğimiz günlerde Sosyal Bilimler’in kendi ekibi tarafından yapacağı söyleşilerin ilkini gerçekleştirdik. Sosyal Bilim Söyleşileri’nde amacımız akademi camiasındaki kayda değer yüksek lisans ve doktora tezleri üzerine çalışmanın yazarları ile söyleşi gerçekleştirmektir. Söyleşilerde olabildiğince çalışma dışına çıkılmamaya özen gösterilecektir.
 6. İstatistiklere yansımayan bir mevzu ise, mail, telefon ve yüz yüze görüşmeler sonucunda aldığım olumlu dönüşler. Özellikle akademi camiasında bu projenin hayli düşünülmüş, yerinde bir proje olduğunu düşünenler var. Destekleri ile daha iyi yerlere gelinecektir.
 7. Platform için düşündüğüm(üz) birçok proje olsa da zamanını beklememiz gerekir. Yapılacak çok şey var, acelemiz de yok vesselam.

Talha Dereci
Sosyal Bilimler Platformu
Genel Yayın Yönetmeni
editor(at)sosyalbilimler.org

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Telegram Aboneliği


sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.

sosyalbilimler.org’a Katkıda Bulunabilirsiniz.

sosyalbilimler.org'da editörlük yapabilir, kendi yazılarını yayımlayarak blog yazarımız olabilir veya Türkçe literatüre katkı sağlamak amacıyla çevirmenlik yapabilirsin. Mutlaka ilgi alanına yönelik bir görev vardır. sosyalbilimler.org ekibine katılmak için seni buraya alalım!

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.