Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Ertuğrul Uzun'un Yeni Kitabı: Hukuk Metodolojisinin Sorunları - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler
Fotoğraf: Talha Dereci

Ertuğrul Uzun’un Yeni Kitabı: Hukuk Metodolojisinin Sorunları

Bunlar ve eklenebilecek benzerleri Hukuk Metodolojisinin halis sorularıdır. Oysa verili bir modern hukuk düzenine ilk bakışımızda bu sorulara hiç de gerek bulunmadığı izlenimine sahip olabiliriz.

hukuk-metodolojisinin-sorunlari-kitabi-ertugrul-uzun-front-1Türkçe yazıp konuştuğumuz, yargı kararları ve onların eleştirisiyle ürettiğimizi düşündüğümüz hukuk dünyamızda bu sorular ve onlara verilen yanıtlar üzerine kökleşmiş tartışmalara sık rastlayamadığımıza göre hukuki aklımız bu ilk izlenimlerle kurulmuş demektir.

Öte yandan Modern hukukun kendisi de bu ilk izlenimlerin biçimlendirdiği sözde hukuki aklı destekler gibidir; çünkü o, en azından vaadine hukuk dünyasını ikna etmeyi başarır göründüğü bir kaç yüzyılda, kendisini yetkin ve yeterli bir kurallar dizgesi olarak sunmuştu. Öyle ki bu dizgenin iç bağıntıları doğru izlenebilirse, içerdiği düzen de hukuki akla rahatlıkla seçik hale gelebilecekti… (Yargısal yorumu gereksiz ilan eden Code Napoléon’un kibrini anımsayalım) Oysa kendi içinde yeterli ve makul olduğu düşünülen kodların birliği ve bu birliği sağlayan bir dizi ilke ile dış müdahaleye kapalı gözüken bu düzen tasarımının yetersizliği hukuki usavurmayı, daha teknik ve dar bir bağlamda “yorum” sorununu ortadan kaldırmaya yetmemişti. En yetkin yasa koyucunun isterse en ince tasarlanmış düzeni, hukukun her bir tekil olayda yeniden inşa edilmesini, hadi hukuka ilişkin yalınkat bir söylemin çok sevegeldiği bir söyleyişle dile getirmiş olayım, “yorum sorununu”, hukuki düşüncenin başı ve sonu olmaktan alıkoyamamıştı. Bu sorunu çözme iddiasındaki safdil bir hukuki söylem “yorum metotları’’ başlığı altında ve tasniften başka bir işe yaramayan bir anlatı üretimini kendine uğraş edinedursun, Ertuğrul Uzun’un bize bir panoramasını sunup uygulamasını gösterdiği asıl Hukuk Metodolojisi, hukuki tartışmanın ve kanıtlamanın iç dünyasına nüfuz edilmedikçe yargılamanın değil bilişsel ahlaki koşullarının bile sağlanamayacağını; bilimsiz ve yöntemsiz, hakîm, fehîm ve metin olunamayacağını gösteriyor.

— Ahmet Halûk Atalay

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Telegram Aboneliği


sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.

sosyalbilimler.org’a Katkıda Bulunabilirsiniz.

sosyalbilimler.org'da editörlük yapabilir, kendi yazılarını yayımlayarak blog yazarımız olabilir veya Türkçe literatüre katkı sağlamak amacıyla çevirmenlik yapabilirsin. Mutlaka ilgi alanına yönelik bir görev vardır. sosyalbilimler.org ekibine katılmak için seni buraya alalım!

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.