Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Bir Türkiye Gerçeği: İnşaat Ya Resulullah - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Bir Türkiye Gerçeği: İnşaat Ya Resulullah

‘Şefaat ya resullulah’ niyazından uyarlandığını herkesin anlayacağı bu slogan, İslâmcı menşeli liberal-muhafazakâr siyaset pratiğinin bir hicviyesidir. İnşaat sektörü, AKP iktidarının ekonomi-politiğini çözümlemek için kilit bir alan. Onun politik mitolojisini anlamak için de öyle…”

“Ülkenin şantiyeye dönmesi”, nicedir, gururla söylenen, göğüs şişiren bir politik mecazdır. Birçok başka sektörü canlandıran etkisiyle büyük bir iktisadî kıymet biçiliyor inşaata; bütün ekonominin bütün ayıplarını giderecek bir sihirli kuvvet gibi bakılıyor. Dahası, kalkınmanın, refahın, zenginliğin simgesi olarak, bir fetiş kıymeti taşıyor. Bir zengin sınıfının yaratılmasında ciddi payı olduğu, zaten aşikâr!

insaat-ya-resulullahElinizdeki derleme, inşaat ‘olayını’ birçok cephesiyle ele alan makaleleri bir araya getiriyor. İnşaatın rant dağıtımından korporatizme uzanan ekonomi-politik hikmeti… Mülkiyetten büyümeye hâlelenen “manevî”-psikolojik hikmeti… Cami mimarlığı, “kubbe” imgesi… “Büyüklük” tutkusu… İnşaat projelerinin şehir-toplum-insan tasavvurlarıyla alakası… İnşaatçiliğin meslekî şehveti ve “Şantiyeler kralı” Ali Ağaoğlu… Depremlerin öğretemediği…

Sunuş Yazısı

Elinizdeki derleme, Birikim dergisinin 270. sayısındaki (Ekim 2011) “İnşaat ya Resulullah” başlıklı dosyada yer alan yazıları bir araya getiriyor. Bu sayı, yeni baskılar yaptıktan sonra, uzun süredir tükenmiş vaziyetteydi. İlgilisinin, meraklısının hâlâ bulunduğuna nazaran, bu dosyayı kitap halinde yeniden yayımlamak istedik. Söz konusu dosyaya, yine Birikim’de aynı konu etrafında Tuncay Bilecen’in 272. sayıda (Aralık 2011), Erbatur Çavuşoğlu’nun 296. sayıda (Aralık 2013) ve Mehmet Atlı’nın 286. (Şubat 2013) ve 306. (Ekim 2014) sayılarda yayımlanmış yazılarını ilave ettik. Yazarlar yazılarını gözden geçirdiler, küçük oynamalar yapanlar oldu, fakat esaslı değişiklikler yoktur. Bazı veriler kuşkusuz eskimiştir, fakat söylenenlerin esası baki.

Kitaptaki Makaleler

Büyük Olsun Bizim Olsun — Tanıl Bora
İnşaat Sektörü Neyin Lokomotifi? — Osman Balaban
Konuta Hücum — Sinan T. Gülhan
Deprem ve Konut Hakkı — Tuncay Bilecen
Kubbeyi Yere ve/veya Çamlıca Tepesi’ne Koymak — Mehmet Atlı
Kadim İdeoloji Korporatizme AKP Makyajı — Erbatur Çavuşoğlu
Kürt Orta Sınıfların Mekânsal Teşekkülü — Mehmet Atlı
“Şantiyeler Kralı”: Bir Yeni Zaman Muktediri Olarak Ali Ağaoğlu — H. Bahadır Türk
Görünür Fanteziler: Büyüklük Kimde Kalsın? — Ayşe Çavdar
İslâmcı Neo-Liberalizmde İnşaat Fetişi ve Mülkiyet Üzerindeki Simgesel Hâle — Erbatur Çavuşoğlu
İnşaatım, Şantiyem — Neşe Gurallar
Kapitalist Kentleşme Dinamiklerinin Türkiye’deki Son 10 Yılı — Mehmet Penpecioğlu
Paranın Dini İmanı Olur mu versus “Dava”nın Ölümü — İhsan Eliaçık
Gecekondu ve Kuleler — Özgür Taburoğlu

  • İnşaat Ya Resullullah — Der. Tanıl Bora,
  • Birikim Kitap, Mart 2016
  • 191 Sayfa
  • ISBN: 9789750519055

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Telegram Aboneliği


sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.

sosyalbilimler.org’a Katkıda Bulunabilirsiniz.

sosyalbilimler.org'da editörlük yapabilir, kendi yazılarını yayımlayarak blog yazarımız olabilir veya Türkçe literatüre katkı sağlamak amacıyla çevirmenlik yapabilirsin. Mutlaka ilgi alanına yönelik bir görev vardır. sosyalbilimler.org ekibine katılmak için seni buraya alalım!

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.