Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Barış İçin Akademisyenler: Olağanüstü Zamanlarda Akademiyi Savunmak - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Barış İçin Akademisyenler: Olağanüstü Zamanlarda Akademiyi Savunmak

Bu kitaba yazılacak bir teşekkürün, başka kitaplara yazdığımız, yazacağımız teşekkürlerden farklı olması gerekiyor. Çünkü çoğu akademik çalışmada olandan farklı olarak biz bir kitap yazmaya karar verdik ve bu eser ortaya çıkmadı. Türkiye’nin içinde bulunduğu garip bir süreç bize bu kitabı yazdırdı. Kitapta ayrıntılı okuyacağınız üzere bu sürecin farklı aktörleri var. Bir kısmı bizzat akademinin parçası olan bu aktörlerin bir grubu, bu kitap içerisinde saptanan ağır ifade özgürlüğü ve akademik özgürlük ihlallerinin de failleri. Bu gruba teşekkür edemiyoruz. Ancak bu kitabın, girdikleri yanlış ve adaletsiz yoldan dönmelerine katkı sunmasını umuyoruz.

İletişim Yayınları, Şubat 2017.

Kitabın yazılmasına vesile olan ikinci bir grup daha var. Bunlar kendilerini Barış İçin Akademisyenler olarak tanım- layan ve bu kitabın tartışma konusu olan “Bu Suça Ortak Olmayacağız” metnini imzalayan akademisyenler. İşte onlara büyük bir teşekkür borçluyuz. Bu kitabın yazılmasına vesile oldukları için değil şüphesiz. Olağanüstü bir baskı altında, çoğunlukla hukuki ama bazen de fiziksel saldırı altında olmalarına rağmen akademinin onurunu korumak için bir yıldır büyük sabır gerektiren bir mücadele verdikleri için. Onların bu mücadelesi, bu kitabın yazarlarına da hem ilham hem güç verdi. Meslektaşlarımızla dayanışma ve akademik özgürlüğü savunmak için yazdığımız hukuki mütalaalar gelişti ve elinizdeki kitaba dönüştü.

Tabii bir de her kitapta söz konusu olan teşekkürleri unutmamak lazım. Yoldaşımız Feray Salman’a “biz yazdıklarımızı kitap yapmak” istiyoruz dediğimizde, her zaman olduğu gibi sözümüzü ikiletmedi. “Ben bir yolunu bulurum” dedi. Feray’a ve tabii ki İnsan Hakları Ortak Platformu’na ömür boyu teşekkür etmek zorunda kalabiliriz.

Kendisi de bir imzacı olan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi araştırma görevlilerinden Nisan Kuyucu, kitabın son okumalarını yaptı, çok önemli yazım düzeltmeleri yaptı, tereddüde her düştüğümüzde TDK kaynaklı açıklamalarıyla tereddütlerimizi ortadan kaldırdı.

İletişim Yayınları’na ve özellikle Tanıl Bora’ya da ayrıca bir teşekkür göndermek gerekiyor. Hızlı bir şekilde kitabı inceleyip, yayınına karar verdikleri ve kitabın içeriği güncelken bekletmeden yayınladıkları için.

Her zaman olduğu gibi kusur ve eksikler ise yazarlara ait.

— Kerem Altıparmak, Yaman Akdeniz
Kitabın Teşekkür Kısmından


  • Kitabın Adı: Barış İçin Akademisyenler / Olağanüstü Zamanlarda Akademiyi Savunmak
  • Yazar: Kerem Altıparmak, Yaman Akdeniz
  • Editör: Tanıl Bora
  • ISBN: 9789750521447
  • Sayfa Sayısı: 151 sayfa
  • 1. Baskı – Şubat 2017

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Telegram Aboneliği


sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.

sosyalbilimler.org’a Katkıda Bulunabilirsiniz.

sosyalbilimler.org'da editörlük yapabilir, kendi yazılarını yayımlayarak blog yazarımız olabilir veya Türkçe literatüre katkı sağlamak amacıyla çevirmenlik yapabilirsin. Mutlaka ilgi alanına yönelik bir görev vardır. sosyalbilimler.org ekibine katılmak için seni buraya alalım!

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.