Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Otoriteryenizme Karşı Akademik Etik Kurallar - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Otoriteryenizme Karşı Akademik Etik Kurallar

Toronto Üniversitesi, Felsefe Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Rachel Barney’in on bir maddelik “Otoriteryenizme Karşı Akademik Etik Kurallar” başlıklı manifesto niteliğindeki metni. Bir grup akademisyenin Türkçe’ye çevirdiği metni, ABD’de ve Kanada’da akademisyenler, odalarının kapısında, sosyal medya hesaplarında ve üyesi oldukları akademik çevrelerde paylaşıyor. Baskılara boyun eğen ve hatta o baskıları fiilen uygulayan akademisyenlerin bu yaptıklarının ahlaken neden yanlış olduğunu anımsatmak amacıyla yazılan metin şu şekilde.


 1. Meslektaşlarımın ve öğrencilerimin dini inançları nedeniyle fişlenmesine, yakalanmasına veya hapsedilmesine yardımcı olmayacağım.
 2. Geçerli belgeleri olmayan öğrencilerimin ve meslektaşlarımın marjinalleştirilmesine, dışlanmasına veya sınırdışı edilmesine yardımcı olmayacağım.
 3. İfa ettiğim görevin bana verdiği yetkiler nispetinde, korunmasız öğrencilerimin ve meslektaşlarımın zorbalığa maruz kalmalarını ve taciz edilmelerini engelleyecek; kimliklerinin önemli bir parçası olan ırk, cinsiyet, dini inanç veya cinsel yönelimlerinden dolayı hedef gösterilmeleri halinde onları savunacağım.
 4. Yönetime ve emniyet güçlerine Birleşik Devletler Anayasası’nı veya Birleşik Devletlerin diğer yasalarını ihlal eden faaliyetlerinde yardımcı olmayacağım.
 5. Yönetimin vatandaşları gözetlemesine yardım etmeyeceğim. İhbarcılık yapmayacağım.
 6. Satın alınamayacak ve tehditlerle sindirilemeyecek bir hoca ve araştırmacı olacağım.
 7. Alanımdaki güncel araştırma bulgularını, yönetimin işine gelse de gelmese de, doğru bir şekilde sunacağım. Başkaları gerçeğe aykırı beyanlarda bulunduğunda onlara meydan okuyacağım.
 8. Hakikat, nesnellik, özgür araştırma ve akılcı tartışma gibi akademik değerlere bağlılığım konusunda çekingen davranmayacağım. Başkaları bu değerlere aykırı davrandığında onlara meydan okuyacağım.
 9. Bir üniversite yöneticisi olarak öğrencilerimi, öğretim üyelerimi ve akademik olmayan personelimi koruyacağım. İtibarsız addedilen gruplara üye oldukları ya da tehlikeli addedilen görüşler dile getirdikleri bahanesiyle hedef gösterilen bireylerin ihraç edilmelerine, işten kovulmalarına, disiplin cezası almalarına, taciz edilmelerine veya marjinalize edilmelerine izin vermeyeceğim.
 10. Diğer kurumlardaki meslektaşlarımın yanında duracak, onların haklarını ve özgürlüklerini savunacağım.
 11. Benimkinden farklı politik görüşleri benimsemiş olanlar da dahil olmak üzere derslerimi alan tüm öğrencilerime not verirken ve onlarla girdiğim her türlü ilişkide adil ve önyargısız davranacağım.

Kaynak: Inside Higher Ed, Values for the Trump Era, 30 Kasım 2016

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Telegram Aboneliği


sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.

sosyalbilimler.org’a Katkıda Bulunabilirsiniz.

sosyalbilimler.org'da editörlük yapabilir, kendi yazılarını yayımlayarak blog yazarımız olabilir veya Türkçe literatüre katkı sağlamak amacıyla çevirmenlik yapabilirsin. Mutlaka ilgi alanına yönelik bir görev vardır. sosyalbilimler.org ekibine katılmak için seni buraya alalım!

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.