Sosyal Bilimler

sosyalbilimler.org Hakkında | Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

sosyalbilimler.org Hakkında

Nedir, Neyi Amaçlar ve Ne Yapar?

10 Ağustos 2015 tarihinde yayın hayatına başlayan sosyalbilimler.org / Sosyal Bilimler, sosyal bilimler alanında çalışma yürüten her bireyin yararlanmasına veya katkı sunmasına açık akademik bir web sitedir. Sitede yapılan tüm çalışmalarda gönüllülük esastır. Akademisyenlerin, yazarların ve öğrencilerin katkılarıyla, sahiplendiği “Kayda Değer Akademik Metinler” mottosunun da gerekliliklerini yerine getirerek yayın hayatını sürdüren Sosyal Bilimler, kendi ekibinin ortaya koyduğu çeviri çalışmaları, yeni makaleler, yazılı ve görsel akademi söyleşileri, kitap ve dergi kritikleri vb. çeşitli akademik çalışmalar ile birlikte Türkçe literatüre katkı sağlamayı amaçlamıştır.

Sosyal Bilimler‘i ayakta tutan bilimselliğe, özgünlüğe ve bağımsızlığa vermiş olduğu önem ve bunlara duyduğu inançtır. Bundan dolayıdır ki kendisini öncelikle sivil olarak tanımlar. Sosyal Bilimler gerek yayın politikasında gerekse okur ve yazar tercihlerinde; ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal veya başka bir görüş, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğuş veya herhangi başka bir ayrım gözetmez, herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne hakkı olduğunu savunur ve buna saygı duyar. Sosyal Bilimler, herkesin düşünce ve anlatım özgürlüğü hakkına sahip olduğunu, bunlardan ötürü; ülke sınırları söz konusu olmaksızın kimsenin rahatsız edilemeyeceği inancını benimser. Sosyal Bilimler; düşünce, kanaat ve ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü, din ve vicdan özgürlüğünü, haberleşme özgürlüğünü, toplantı hak ve özgürlüğünü, bilim ve sanat özgürlüğünü savunur. Bu konularda Sosyal Bilimler‘in dikkate aldığı temel metne buradan ulaşılabilir.

Ne Yaptı / Yapıyor?

 • Aralık 2015’ten günümüze kadar kitap çekilişi
  1 milyona yakın kişiye ulaşıldı ve 100’e yakın kitap hediye edildi.
  Destekleyen yayınevleri için buraya bakılabilir.
  Kitap çekilişi talihlileri ve sosyal medya istatistikleri için buraya bakılabilir.
 • Yabancı dillerden çeviri makaleler / Bkz.
 • Yazılı ve görsel söyleşi ve röportajlar
 • Akademik ve toplumsal etkinliklere katılma ve izlenimleri aktarma / Bkz.
 • Telif metinler
 • I. Uluslararası Zygmunt Bauman Sempozyumu
  19-21 Mayıs 2017 / Kuşadası
  Bilim kurulu, düzenleme kurulu, özet kitapçığı, fotoğraf albümü ve detaylar için buraya bakılabilir.
 • Hakemli, Akademik E-Dergi
  Epokhé Sosyal Bilimler Dergisi
  ISSN: 2602-3709
  Bkz: Resmi Web Sitesi ve DergiPark Akademik Sayfası

Ne Yapmayı Planlıyor?

 • İletişim Bilimleri Sempozyumu
  Bahar 2018 / İstanbul
 • Yazarlık Atölyesi
  Sonbahar 2018 / Ankara
 • Ulusal Liseler Arası Makale Yarışması
  Sonbahar 2017-Güz 2018 / Türkiye
 • Sokak Röportajları

Nasıl Katkı Sağlarım?

Akademisyen iseniz; elinizde bulunan makalelerinizi bizlerle paylaşarak web sitemizde yerinizi alabilirsiniz. Arşivinizdeki makalelerin dışında yeni yazdığınız makaleleri de burada yayımlayabilirsiniz ve hatta daimi olarak belirli aralıklarla sitede yazılar kaleme alabilirsinizsosyalbilimler.org ekibinin sizinle bir konuda röportaj yapmasını kabul edebilir, akademi camiasında muhabbet arasında sitemizin adını dile getirebilir, derslerinizde öğrencilerinize sitemizden bahsedebilir ve onları bu mecraya yönlendirebilirsiniz.

Öğrenci iseniz; en başta siteyi takip etmekle işe başlayabilirsiniz. Sitede yayımlanmak üzere yazılar yazabilir, üniversitedeki hocalarınızla irtibata geçerek bu siteyi tanımasını sağlayabilir, sitenin içeriğine uygun çalışmaların bu sitede yayımlanması için bizlere çalışmaları yollayabilirsiniz. İlerleyen aşamalarda belirli bir alanın editörlüğünü veya çevirmenlik görevini üstlenebilirsini ya da daimi olarak belirli aralıklarla sitede yazılar kaleme alabilirsiniz.

Yazar veya yayınevi iseniz; sosyalbilimler.org‘un geleneksel kitap çekilişlerinden birisinde sponsor olabilir, çalışmanızın yüzbinlerce kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

Sosyal medya kullanıcısı iseniz; bizi takip edebilirsiniz.

Facebook / Twitter / Instagram / YouTube — @sosbilorg

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.