Sosyal Bilimler | Kayda Değer Akademik Metinler

Sosyal Bilimler

Organizasyon - Sosyal Bilimler
Sosyal Bilimler

Organizasyon

I. Uluslararası Zygmunt Bauman Sempozyumu, sosyalbilimler.org tarafından düzenlenmiştir. “Kayda Değer Akademik Metinler” mottosuyla yayın hayatını sürdüren sosyalbilimler.org, 10 Ağustos 2015 tarihinde yayın hayatına başlayan, sosyal bilimler alanında çalışma yürüten her bireyin yararlanmasına veya katkı sunmasına açık akademik bir platformdur.

sosyalbilimler.org, kendi ekibinin ortaya koyduğu çeviri çalışmaları, telif metinler, akademi söyleşileri, kitap-dergi tanıtım ve inceleme metinleri, belgesel çalışmaları, film okumaları, düzenli olarak yapılan aylık kitap çekilişleri ile birlikte hem Türkçe literatüre katkı sağlamakta hem de sosyal bilimler ile ilgilenen okurlara kaynak erişimi sunmaktadır. Söz konusu web site açıldığı günden bu yana ağırlıkta akademi içinde yer alan öğrenci ve akademisyenlerin oluşturduğu binlerce okurun dikkatini çekmiş ve gerek web sitesi olarak gerekse de sosyal medya hesaplarından takip edilmiştir. Kısa bir süre içerisinde akademi camiasında tanınmaya başlayan sosyalbilimler.org, yayımlamış olduğu çalışmalarla yüzbinlerce okura ulaşmıştır. Site hakkında detaylı bilgileri “Hakkında” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

sosyalbilimler.org, sanal ortamdaki bu dinamik ve enerjik yapısını reel dünyaya da yansıtmak suretiyle düzenli aralıklarla bir dizi uluslararası sempozyum düzenleme kararı almıştır. Zygmunt Bauman Sempozyumu bu serinin ilk sempozyumu olup Ekim/Kasım 2017’de gerçekleştirilecek olan “I. Uluslararası Din Bilimleri Sempozyumu” serinin planlanan ikinci sempozyumudur.

Neden Bauman?

Gerek Türkiye’deki birtakım akademisyenlerin Bauman hakkındaki yorumları ve bunlar üzerindeki şahsi izlenimler, gerek Türkiye’de Bauman üzerine yapılmış akademik çalışmaların niceliği ve niteliği ve bunun yanında yayınevlerinin Bauman kitaplarındaki (talebe göre arz meselesinden bağımsız olarak) baskı sayılarından ötürü, Bauman’a Türkiye’de sosyal bilimler alanında yeterince kıymet verilmediği, fikirleri üzerine tartışma ortamı yaratılmadığı, üzerine yeterli sayıda çalışma yapılmadığı ve (sebebi anlaşılamamış olsa da) görmezden gelindiği kanısına varılmıştır. Yetmişe yakın telif çalışması bulunan, sürekli üretim halinde olan ve dünyada en çok atıf alan sosyal bilimcilerden biri olan Bauman’ın Türkiye’de böylesi bir karşılık görmesi üzücüdür. Bu sebeplerden dolayı Bauman hakkında iki/üç senede bir tekrarlanacak uluslararası sempozyum düzenleme kararı alınmıştır. Böylesi bir sempozyumun en önemli sonucu hiç şüphesiz Türkiye’de Bauman’ın hakettiği değeri görmesi ve üzerine münazara yapılması için gerekli kanalların açılması noktasında önemli bir adım atılmasını sağlamak olacaktır.

sosyalbilimler.org’da yayımlanan metin, video ve podcastlerin paylaşıldığı Telegram grubuna katılmak için buraya bakılabilir. Söz konusu grubun, kuruluş nedeni, işleyiş, güvenlik hususu, sorumluluklar ve diğer detaylar için bu sayfa incelenebilir.


sosyalbilimler.org'da yayımlanan çalışmalar ile ve yeni çıkanlar arasından derlenen kitapların yer aldığı haftalık e-posta bültenine ücretsiz abone olmak için bu sayfa incelenebilir.

Bizi Takip Edin!

Sosyal Bilimleri sosyal ağlardan takip edebilir, aylık düzenlenen kitap çekilişlerimize katılabilirsiniz.